W czasie podzialu bezplciowego kazda

Posted in Uncategorized  by admin
September 25th, 2018

W czasie podziału bezpłciowego każda komórka Oltmannsiella dzieli sie POczątkowo podłużnie. Potem obie komórki potomne pwzekręcają sie 0 900 i następny podział prowadzi do powstania 4-komórkowej nitkowatej kolonii (ryc. 362). U Gonium przez wielokrotne podziały powstaje 2—16 zoospor (ryc. 367), które w komórce macierzystej ułożone są w p osła ci k u b k a, a podczas opuszczania jej nie wypływają pojedynczo, lecz złączone razem w ró wną pkytkę. U Pan— dorina występują takie same podziały i ułożenie komórek, ale „kubek wywraca się jak rękawiczka na lew ą str on e tworząc kule, tak że wici wydostają się na jej zewnętrzną stronę. U Eudorina 32 komórki są złączone w określony spoRyc. 368. Pandorina morum (Volvoccles). cej) komórek tworzy wypełnioną śluzem kulę widoczną gołym okiem. Każda komórka ma 2 wici, plamkę oczną i chloroplast. Są one połączone mostk ami p la z ma— t y cz n y mi (ryc. 369 E, F). Ponadto daje się u nich zauważyć pewien p o d z i al p r a c y oraz pewną biegunowość w rozmieszczeniu komórek rozrodczych w obrębie kuli; d la tego nale ży k ule Volvox u w a ż a ć za wielokomórkowe osobn iki, a nie za kol onie. Połączenia plazmatyczne powstają w czas podziałów komórek pełnie zostają rozłączone.
Podczas rozmnażania bezpłciowego dzielą się tylko poszczególne komórki, tworząc kule potomne. Początkowo i tu tworzy się płytka komórek, która następnie staje się kubkowatym tworem. Twór ten, podobnie jak u Pandorina, wywraca się na drugą stronę, wpada do pustej przestrzeni kuli macierzystej i w niej wyrasta (ryc. 369 A), Kule potomne uwalniają się dopiero po rozpadnięciu sie kuli macierzystej. R OZ m nażan i e pł ci o w e u Volvo.r (i u Eudorina) odbywa się przez oog a m i ę. Zielone jaja powstają pojedynczo wskutek powiększania się komórek wegetatywnych (ryc. 369 B o). [podobne: , uprawnienia sep, kurs prawa jazdy, Drabiny magazynowe ]

[przypisy: mosty protetyczne cena, diagnoza dysleksji testy, psychoterapia grupowa warszawa ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: diagnoza dysleksji testy mosty protetyczne cena psychoterapia grupowa warszawa